Gegen das Vergessen – A feledés ellen

A mai napon iskolánk német nyelvet tanuló diákjai egy zenés színpadi felolvasás és az azt követő színházpedagógiai foglalkozás keretében emlékeztek meg méltó módon a magyarországi németek 1946-os kitelepítéséről. A Magyarországi Német Színház társulatának tagjai Szekszárdról érkeztek hozzánk.

1946. január 19-én Budaörsön kezdődött meg a magyarországi németek kitelepítése. A 480 németek lakta település közül 310-et jelöltek ki kitelepítésre. Fejenként 50 kg csomaggal összesen 250 000 magyarországi németet telepítettek ki Nyugat- illetve Kelet-Németországba. A háború borzalmai véget értek ugyan, de az otthon elvesztése új megpróbáltatásokat hozott.

A 80 évvel ezelőtti események részletei megható szöveges dokumentumokban maradtak fenn. A személyes történetek, visszaemlékezések felidézésével mi is küzdünk az előadás címében megfogalmazott feledés ellen.

Felolvasott: Lotz Katalin
Hangszeren kísért: Wessely Ágnes
A szöveget összeállította: Franz Huber
Rendezte: Verena Koch

Köszönjük az Ózdi Német Nemzetiségi Önkormányzatnak és Göncfalvi Éva elnökasszonynak a lehetőséget valamint Dulikné Szakál Mandy tanárnőnek a szervezést!